برگزیدگان جایزه ادبی الوند معرفی شدند

مراسم پایانی جایزه ادبی «الوند» با معرفی فرامرز سه‌دهی و محمدرضا ترکی به عنوان برگزیدگان این جایزه برگزار شد.

به گزارش ایسنا، مراسم پایانی جایزه ادبی «الوند» شامگاه روز گذشته (پنجشنبه، هفتم شهریورماه) در موسسه آرمان هگمتان برگزار شد که در این مراسم  فرامرز سه دهی در بخش «کتاب سال شعر» و محمدرضا ترکی در بخش «جایزه ویژه انجمن علمی نقد ادبی ایران» به همراه برگزیدگان بخش استانی این جایزه معرفی شدند.

در این مراسم که اجرای آن را علیرضا بهرامی، عضو هیات داوران جایزه  «الوند» برعهده داشت،  ابراهیم خدایار - استاد دانشگاه و رایزن فرهنگی پیشین ایران در تاجیکستان و ازبکستان - به عنوان رییس انجمن علمی نقد ادبی ایران، در سخنانی گفت: وقتی هنرمندی احساس می‌کند حادثه‌ای در درونش رخ داده که سزاوار انتقال از جهان ذهن به عین است، ناگزیر از ساختارهایی بهره می‌گیرد که فکر می‌کند می‌تواند با دیگران ارتباط برقرار کند. اینجاست که ذوق هنرمند با اجتماع گره می‌خورد. حال اگر شعر به عنوان محصول هنری بخواهد خود را از داوری دیگران دور نگه دارد، بعید نیست هیچگاه دیده نشود.

او  افزود: اعطای تندیس ویژه انجمن نقد ادبی در کنار سایر جایزه‌های این جشنواره که با شاخص‌های خودش و به صورت کاملا مستقل اما در دل نهاد دانشگاه در حال انجام است، در این راستا است که اگر انجمن‌های علمی دانشگاهی در مسیر یادشده بتوانند به وظیفه ذاتی‌شان درست عمل کنند، مایه بخت و سعادت هستند.

ابراهیم خدایار

سپس حسن گوهرپور  - دبیر جایزه الوند - در سخنانی اظهار کرد: یکی از دلایل شکل‌گیری جایزه ادبی الوند این بود که پیوندی بین شاعران همدانی خارج از استان و شاعران استان برای میزبانی از شاعران سراسر کشور ایجاد کند، یکی از چشم اندازهای ما این بوده و خواهد بود و امید داریم این اتفاق شکل بگیرد. برای رسیدن به بخشی از این هدف  در دوره دوم جایزه تلاش شد همگرایی‌ای بین شاعران استان همدان ایجاد شود، شکل‌گیری کمیته استانی یکی از گام‌های مهم این اتفاق بود.  کمیته استانی هم تصمیم گرفت بخش سوم جایزه با عنوان شاعر برگزیده استان را برنامه‌ریزی کند.


او در ادامه با بیان این‌که همدان باید در عرصه ملی و از منظر برگزاری جوایز ادبی نام و آوازه‌ای دیگر پیدا کند، گفت: جوایز بسیاری در سراسر کشور با موضوعات ادبی برگزار می‌شود، در همدان هم باید غیر از فعالیت‌هایی که نهادهای متولی فرهنگ انجام می‌دهند، بخش خصوصی هم دست به کار  شده و بخشی از کار را جلو ببرد، ما در جایزه ادبی الوند در جایگاه بخش خصوصی داریم وظایف خود را برای استان و نقش آن در کشور انجام می‌دهیم.

این عضو انجمن علمی نقد ادبی خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های جایزه ادبی الوند تنوع سلیقه هاست، همان‌گونه که در انتخاب‌ها ملاحظه می‌کنید، هر بخش با سلیقه‌ای که در حوزه ادبیات دارد به شکل کاملا آزاد و مستقل، کتاب و شعر مورد نظر را انتخاب و معرفی کرده است. هیچ نهاد دیگری غیر از داوران در این انتخاب‌ها دست نداشته و نخواهد داشت.

گوهرپور در پایان با اشاره به تلاش‌های داوران در هر سه بخش، از تلاش‌های کمیته اجرایی جایزه، حامیان فرهنگی و همه همراهان آن تشکر کرد.

حسن گوهرپور

در پایان با حضور هیات داوران و جمعی از هنرمندان پیشکسوت همدانی چون حسن شیوا، احمد فتوت و علیرضا سهرابی، به همراه دکتر کارخانه‌ای، -رییس جمعیت هلال احمر استان همدان -  که سالن اجتماعات آن میزبانی مراسم پایانی را برعهده داشت ـ برگزیدگان دومین دوره جایزه الوند ـ که فعلا در شاخه شعر برگزار میشود ـ معرفی شدند.

فرامرز سه دهی با مجموعه شعر «فنجان شکسته در پاییز فروپاشی» از نشر آوای کلار به عنوان برگزیده تندیس «کتاب سال شعر» معرفی شد.

مسعود احمدی، ساجد فضل‌زاده و زهرا معماریانی با آثاری از نشرهای مروارید، نیماژ و حکمت کلمه، دیگر نامزدهای این بخش از جایزه ادبی الوند بودند.

 همچنین محمدرضا ترکی با مجموعه شعر «سال‌های بی ترانگی» از نشر شهرستان  به عنوان برگزیده تندیس ویژه «انجمن نقد ادبی ایران» معرفی شد.

  از حسنا محمدزاده با کتاب «پری روز»  نیز در این بخش تقدیر شد.

برگزیدگان بخش استانی جایزه «الوند» نیز به این شرح معرفی شدند:

برگزیده تندیس: محسن جعفری از ملایر

لوح تقدیر: کمال امرایی از همدان و لیلا اوحدی از ملایر.

همچنین از حدیثه یاری به عنوان کم سن‌ترین شرکت کننده جایزه به عنوان شاعر امید تقدیر شد.

داوران این دوره جایزه در بخش «انجمن علمی نقد ادبی ایران» و جایزه «کتاب سال» عبارت بودند از:  ابراهیم خدایار،  عیسی امن خانی، مرتضی بابک معین، محمود معتقدی، فرزاد آبادی برگزیده دور اول جایزه ادبی الوند -  و علیرضا بهرامی.


در بخش استانی هم کمیته تصمیم‌گیری شامل محمد صارمی شهاب، حجت یحیوی، زهره بهنام، فرهاد وفایی بودند. ناصر صارمی، نجمه نظری، محمد صارمی شهاب، حجت یحیوی، زهره بهنام و فرهاد وفایی هم آثار را در دو مرحله داوری کردند.

در این مراسم جمعی از هنرمندان، شاعران و مدیران فرهنگی پیشین همدان از جمله امیرشهاب رضویان، فریاد ناصری و جوادی (مدیرکل پیشین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان) حضور داشتند.
 اجرای دونوازی موسیقی تار و تنبک توسط علیرضا میرزایی و مصطفی کریمی - از نوازندگان همدانی - بخش دیگری از این مراسم بود. 

شعرخوانی فرامرز سه دهی - برگزیده تندیس جایزه «کتاب سال شعر الوند» که از بهبهان در این مراسم حضور یافته بود، پایان بخش این مراسم بود.

بیانیه هیات داروانی بخش استانی جایزه

در بیانیه هیات داوران بخش استانی دومین جایزه ادبی الوند، آمده بود:«همدان از دیر باز تا کنون نقش فعالی در راه‌اندازی و هدایت جریان‌های فرهنگی و هنری در تاریخ سرزمین‌مان داشته و حضور چهره هایی سرشناس که ازین دیار برآمده و از ماندگاران فرهنگ و هنر ایرانی و پارسی شده اند گواه این مدعاست.
در این میان هماره ادبیات و شعر جایگاه ویژه‌تری در میان فرهیختگان  داشته است و حضور و بروز شخصیت‌هایی از قبیل بدیع‌الزمان همدانی، کلیم همدانی، فخرالدین عراقی، میرزاده عشقی، هوشنگ ایرانی و غیره که هر کدام نقش انکار ناپذیری در دوره‌های مختلف شعری و ادبی ایران ایفا کرده و نامی از خود به یادگار نهاده‌اند.

این مهم بیانگر ضرورت ایجاد پایگاهی دائمی به منظور شناسایی و پرورش استعدادهای ناب ادبی این خطه‌ی سرزمین‌مان است که جایزه ادبی الوند در دومین دوره برگزاری خود با ارائه فراخوان بخش استانی گام مهمی را در نیل به این هدف برداشته است.
آثار رسیده هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت موجب شگفتی هیئت داوران بو؛د به گونه‌ای که بیش از ششصد اثر در قالب‌های مختلف شعری از شاعران سراسر استان به دبیرخانه رسید و در سه مرحله کار داوری توسط هیئت داوران که متشکل از سلایق گوناگون بودند، صورت گرفت.
مبنای اصلی داوری آثار مبتنی بر نقد علمی و اصولی شعر و فن شعر و با درنظر گرفتن اصول نقد ادبی بوده و سعی بر آن بوده است تا حد امکان اعمال سلیقه شخصی داوران به حداقل برسد.
البته چون اصل جایزه بر انتخاب یک شاعر به عنوان برگزیده تندیس بوده است، این امر موجب ایجاد محدودیت در تقدیر از آثار شایسته شده است.
به هر روی آنچه شایان توجه است، دریچه‌ای است از امید که با خوانش اشعار شاعران استان همدان بر فردایی روشن و سرشار از اشعار ناب شاعران دیار الوند گشوده شده است.

تاریخ انتشار : يكشنبه 10 شهريور 1398
 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به انجمن علمی نقد ادبی ایران می باشد .
طراحی سایت