گزارش مراسم رونمایی برگردان شاهنامه به زبان فنلاندی

مراسم رونمایی از برگردان شاهنامه به زبان فنلاندی

مراسم رونمایی از برگردان شاهنامه به زبان فنلاندی در تاریخ 4/2/95 در دانشگاه تربیت مدرس با حضور سفیر فنلاند، پرفسور یاکوهامین آنتیلا استاد مطالعات اسلامی و عربی، دکتر میکو ویتامکی، دکتر احمدی ریاست محترم دانشگاه و جمعی از استادان و دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس و علاقه‌مندان برگزار شد. در ابتدای مراسم دکتر احمدی رئیس دانشگاه، ضمن ابراز خرسندی از حضور سفیر و استادان فنلاندی در دانشگاه و شرح سابقه علمی دانشگاه تربیت مدرس بر تقویت روابط فرهنگی بین این دو کشور تاکید کرد. دکتر غلامحسین‌زاده، رئیس داشکده علوم انسانی، نیز طی سخنانی بر پیوندهای فرهنگی دو ملت ایران و فنلاند تاکید کرد و خواستار گسترش روابط دانشگاهی خصوصاً در زمینه ادبیات و برگزاری همایش‌های سالانه دو دانشگاه تربیت مدرس و هلیسنکی شد. سپس دکتر حسن ذوالفقاری، رئیس مرکز تحقیقات زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت مدرس، ضمن خوشامدگویی به میهمانان، پیشینة ترجمة شاهنامه به زبان‌های مختلف را شرح داد و اظهار داشت تاکنون 300 ترجمه از شاهنامه به 30 زبان دنیا ترجمه شده است که در نوع خود و میان شاهکارهای جهانی بی‌نظیر است.

در ادامه نشست، پروفسور یاکوهامین آنتیلا در مورد علاقه به ادبیات فارسی و انگیزه و هدف از این ترجمه و مشکلات ترجمه و شیوه نامه و اهمیت کار خود صحبت کرد و گفت که این کتاب را بر اساس بخش‌های مهم از شاهنامه و بر اساس چاپ دکتر خالقی مطلق طی سه سال ترجمه کرده است. ترجمۀ فنلادی شاهنامه به همراه تصاویر زیبایی است که به لحاظ هنری بر ارزش‌های کتاب افزوده است. مترجم گرچه خود شاعر است و چند مجموعه شعر دارد اما ترجیح داده است کتاب را به نثر ترجمه کند. این کتاب اولین ترجمه فنلاندی است که نویسنده کوشیده با دقت آن را به زبان فنلاندی بازگرداند.  مترجم تاکنون چندین کتاب فارسی را به فنلاندی ترجمه کرده‌است. پروفسور یاکوهامین آنتیلا در پایان به سؤالات مهمانان پاسخ داد.

سخنران بعدی دکتر ویتامکی نیز در ادامه به ترجمه‌های زبان اردوی شاهنامه پرداخت و آنها را معرفی کرد. در ادامه ، سفیر فنلاند ضمن تشکر از مهمانان و اظهار علاقة خود به فرهنگ و ادبیات ایران، خواستار برقراری روابط فرهنگی بیشتر با دانشگاه تربیت مدرس شد.

در پایان مراسم برگردان فنلاندی شاهنامه رونمایی و چند جلد از ترجمه شاهنامه به زبان فنلاندی به دانشگاه تربیت مدرس اعطا شد و دکتر خاجی مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه، هدایایی را به رسم یاد بود به مهمانان اهدا کرد..

تاریخ انتشار : دوشنبه 6 ارديبهشت 1395
 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به انجمن علمی نقد ادبی ایران می باشد .
طراحی سایت